Aasta küla 10-liikmeline hindamiskomisjon jõudis Harglasse reede lõunaks.  Kahetunnise tutvumistiiru eel said külalised kosutuseks Hargla kogukonnaköögis valmistatud lõunasuppi ning siis läks aeg käima. Nimelt on igal kandideerival külal täpsel kaks tundi oma elu-olu tutvustamiseks. Napi ajaga jõudis Hargla komisjonile näidata kogukonnale olulisi objekte ning tutvustada külasisest koostööd ja olulisemaid projekte.

Välisvabatahtlikud on oma panuse ja lahedate ideedega juba mitmeid aastaid eelkõige siinse piirkonna noori rõõmustanud. Praegu Harglas resideeruvad vabatahtlikud Xaver ja Daria rääkisidki koostööst kooli ning avatud noortekeskusega. Hargla tehnopargis oli puukujur Andres Rattasepa juhendamisel ka komisjoniliikmetel võimalus puutööga lähemalt tutvust teha ning julgemad said ise käed külge lüüa. Hargla koguduse tegemistest andsid ülevaate koguduse juhatuse esimees Monika Rogenbaum ja hooldajaõpetaja Vallo Ehasalu. Hargla kandis on kogukond palju vaeva näinud heakorra ja avaliku ruumi rikastamisega, näiteks muudeti nädalase talgutöö käigus kunstisaalideks mõlemad küla bussipeatused ning erinevatesse Taheva piirkonna küladesse on paigaldatud atraktiivseid bussiootepinke. Kohalikku kunsti näidati rõõmuga ka külalistele.

Hargla kooli jõudes sattus komisjon aga hoopiski kooli lõpuaktusele. Õnnitleti tänavust koolilõpetajat Rainerit ning lauldi koos kooliperega  hoogsat Hargla marssi. Seejärel viis tee männimetsa ajaloolisele laadaplatsile, kus Kotuse koostöövõrgustik on viimased paar aastat kohaliku toidu ja käsitöö väärtustamiseks menukaid öölaatu korraldanud. Taimetark Inge Põder-Männiste valas välja  tumelillas toonis tervisevee ning koogimeister Piia Somelar pakkus imemaitsvat rabarberikooki. Külaskäik lõppes Tsirgumäe külas Järve talus, mille elanikud Heldor ja Eliise rääkisid, kuidas ja miks siia elama sattusid ning millised on nende toidusalu arendamise plaanid.

Ringkäiku Hargla kandi külades juhtis Rasmus Onkel, kes jalutuskäikudel andis muuhulgas ka ülevaate kogukonnas alustatud edukast kinnisvaratööst, mille tulemusel enam tühje kortereid ja talusid piirkonnas praktiliselt polegi.

 

Tekst: Monika Rogenbaum

Fotod: Madli Must