Harglõ Kõllanõ Tarõ on idu, mille seeme sai mulda pandud juba eelmisel talvel, kui loodud sai kangastelgede tuba endisesse Taheva Vallamajja. Kuna vald otsustas hoone müüa ning oksjonil meie hammas enam pakkumise suurendamiseks peale ei hakanud, jäid rentnikud ja kangasteljed omale uut saatust ja pesa ootama.

Kõige sellega hakkas idanema meie armas Kõllanõ Tarõ, mis jäi lõpuks sõelale paljudest tühjadest hoonetest, mida ümbruskonnas leidub üpris palju. Sai käidud neid teisigi uudistamas, kuid küll ei sobinud asukoht, küll hind, küll ruumid. Asu kinnistul paiknev kollane hoone sai nendes kõigis asjaoludes aga pluss punkte ning mida enam selle õnnetu sibula koori maha koorima hakkasime, seda enam mõistsime, et just see on see hoone ja sündimas on hoopis uus lugu, mille lõppu me isegi veel ette ei kujuta. Algselt väikesest unistusest, kangasteljetoast on sündinud uus visioon – käsitööle, taaskasutusele, ökoloogilisele lähenemisele ja kogukondlikule arengule pühenduv pisike organisatsioon.

Kuna hoone oli 10+ aastaga mannetult võssa mattunud ning katuse olukord kehva, alustasime esmalt avariieelsete olukordade parendamisega. Suviste toimetuste kõrval jäi maja meid ootama, kuid juba sügisel saime taodelda toetust, et ühineda ühiskanalisatsioonitaristuga, mille tööde teostamisel otsustasime siis juba mitu kärbest ühe hoobiga ette võtta. Endilegi ootamatult sai kogu hoone ümbrus suuremalt jaolt korrastatud ja silutud ja avasime hoonele vaatevälja, et see möödujate pilke saaks peatada.

Et ühe 19.sajandist pärit lauda hoone pidime selle avariilise seisukorra tõttu likvideerima, siis kahe kojaga aida saatust me samasuguseks kujundada ei soovinud. Hoone palgid on veel piisavalt kõvad ja et sellele siis mingigi vari võimaldada, otsustasime korraldada talgud. Rõõmuks ja õnneks saime kokku piisaval hulgal rahvast, et aidale ajutine katus ehitada ning ka hoone seest tühjaks ja puhtamaks teha. Abilisi jätkus lausa kaheks päevaks. Meeletult suur tänu teile kõigile!

 

Järgmiseks on Triinu-Liis alustanud kangastelgede kokkupanemisega ning tema unistuste ruum hakkab juba ilmet võtma ning on varsti valmis kudujaid vastu võtma. Väga palju on veel teha, aga seeme on jõudsalt idanema läinud ning tegevusi edaspidiseks on küll ja veel. Unistustes liigume ikka ka teisele korrusele ja aita ja mine tea, võib-olla veel teistessegi hoonetesse. Kui üldse unistada, siis suurelt.

Kui kõik läheb sujuvalt, siis on plaanis hoonesse luua väike kohalike käsitööd ja toodanguid pakkuv nurgake, mille raames püüame neid ka turundada. Seoses hoonete korrastamisega loodame korraldada nii palgitööde, vundamendi kui ka krohvimise koolitusi ja palju muud. Kui hoone korras ja ruumi rohkem, ootame seltskonda veel käsitöölisi ja tegevusi.

Kogu komplekti hakkab eest vedama MTÜ Harglõ Tarõ. Kõik tegevused ja organiseerimised tulevad meie vabast ajast, isiklikest sissetulekutest ja projektidest (nii palju kui jaksab) kogukonna toetuseks ja arenguks.

Kui keegi soovib meie tegemistele kaasa aidata, ühineda või meid mingilgi moel toetada, siis kõik see on teretulnud ning meiega võib julgelt ühendust võtta meilil: harglotaro@gmail.com, telefonil 5780 1509 (Piret), Triinu Liis (504 7074) või FB: Harglõ Kõllanõ Tarõ