9. aprillil leidis aset Hargla Maakultuurimajas Taheva piirkonna mälumängusarja viimane etapp – kolmanda hooaja lõpetamine. Kokku oli tulnud nii Taheva piirkonna noored ja ässad, kui ka külalised uuest suurest Valga vallast ja naaber valdadest.

2017/2018 hooaja viimane etapp oli teistest veidi erinev, kuna lisaks piirkonna mänguritele osalesid noortesõbrad Valga ja Tõrva vallast. Kui tavapäraselt osaleb etapil keskmiselt 18-24 mängurit, siis viimasel etapil ragistas ajusid 33 mängurit. Noortega mängisid kaasa ka abivallavanemad Kalmer Sarv ja Viktor Mägi ning Valga valla poolt edastas tervitussõnad vallavanem Margus Lepik. Külalistest lõid kaasa veel Valga noortekeskuse kollektiiv, Jelena Kalames Rajaleidjast, Marek Mekk MTÜ-st Tankla ning Karl Kirt ja Margo Metsoja Tõrvast.

Hooaja viimase etapi teemadeks olid: kuulsused, mängud, multikad, kes/mis on pildil, autod, loodus ja muusika. Igas teemas oli 5 küsimust ning iga õige vastus andis 2 punkti. Kokku küsiti seitsme teema peale 35 küsimust ning maksimaalseks punktiskooriks oli võimalik saada 70. Iga voor, mida oli seitse vastavalt teemadele, kestis seitse minutit, mil meeskond sai ühiselt nuputada õigeid vastuseid teemas olevale viiele küsimusele.

Viimane etpp kulges väga tasavägiselt ning võitjad edestasid II koht ühe punktiga. Viienda etapi võitis võistkond „Maiuspala“ 54 punktiga 70-st. Võistkonda kuulusid Siiri Mažorov, Enar Leini, Urve Naha ja Maarja Mägi. Teise koha saavutas võistkond Oodake 53 punktiga – Airo Pettai, Tormi Rattasepp, Jaanus Kõivastik ja Viktor Mägi. Kolmas koht kuulus võistkonnale „Pronks“ 48 punktiga – Rainer Truks, Evi Oherjus, Margo Metsoja. Kokku jahtis viienda etapi võitu 10 võistkonda 33 mälumänguriga.

Kolmandal hooajal sündis ka kaks uut rekordit sarja lühikeses ajaloos. Löödi üle meeskonna ühe etapi kõrgeim punktiskoor 1,5 punktiga. Eelnevalt oli see 62 punkti 70-st, sel hooajal saavutati 63,5 punkti 70-st. Samuti ületati ühe mängija kolme parima etapi punktiskoor. Varasem rekord kuulus Joosep Hiobile 172 punktiga (kolme parima etapi koondsumma), siis sel hooajal viis Imbi Rattasepp uue rekordi 176,5 punktini.

III hooaja parimad:

I koht – Siiri Mažorov, Rainer Truks, Ene Teemägi, Imbi Rattasepp

II koht – Piia Ruotsi, Ken Tristan Lüüs, Juta Kond, Urve Naha

III koht – Kadri Rätsepp, Tormi Rattasepp, Evi Oherjus, Raimo Vilipuu

Taheva piirkonna mälumängusari loodi kolm aastat tagasi koostöös kohalike noorte, Taheva noortekeskuse ja Hargla Maakultuurimajaga. Noored tõid välja, et neil pole piisavalt julgust, et täiskasvanutega suhelda ning selle pisikese mure baasilt loodi Taheva piirkonna mälumängusari. Sari erineb teistest tavalistest mälumängusarjadest selle poolest, et igal etapil loositakse kõigi kohaletulnud mängurite vahel koha peal uued võistkonnad. Seega, osaleda saavad alati kõik huvilised. Ainukeseks reegliks meeskondade puhul on see, et võistkonnas peab olema 1-2 alaealist ning 1-2 täiskasvanut ehk ässa – nii esimesel aastal noored nimetasid 18+ mängureid. Kokku peab võistkonnas olema 3-4 liiget.

Sarjas on igal hooajal olnud viis etappi. Hooaja parimad selguvad esmapilgul ehk veidi keerulisema süsteemi alusel. Iga etapi järel kanti üldtabelisse sisse kõikide osalejate nimed ning osalejad hakkasid hooaja vältel oma nime taha punkte koguma. Kui esimesel etappi kuulusid võistkonda „Karud“, siis iga võistkonna liige sai oma nime taha esimese etapi „Karude“ punktid. Teisel etapil kuulusid võistkonda „Komm“ ning said taas oma nime taha antud võistkonna punktid ja nii igal etapil. Kokku läks arvesse iga inimese puhul kolm paremat etappi. Hooaja lõpuks liideti kolme parima etapi tulemused kokku ja nii tekkis pingerida, mille alusel selgitati välja parimad. Et asi veel põnevam oleks, siis eraldi pingerida peeti nii noorte, kui ka ässade arvestuses. Esikoha võistkonna moodustasid ässade üldarvestuse 1. ja 2. koht ning noorte üldarvestuse 1. ja 2. koht. Teisekoha võistkonna ässade 3. ja 4. ning noorte 3. ja 4. ning kolmandakoha võistkonna ässade 5. ja 6. koht ning noorte 5. ja 6. koht. Hooaja parimaid on alati autasustatud medali , diplomi ja väikese meenega.

Suur tänu kõigile viimase etapi mänguritele ja külalistele ning kõigile mälumänguhuvilistele, kes terve hooajavältel meiega kaasa mängisid.

 

Rasmus Onkel

Taheva noortekeskuse noorsootöötaja.