Terves Euroopa Liidus jõustuva käibemaksumuudatuse järel tuleb hakata deklareerima ja käibemaksu maksma kõikide väljapoolt Euroopa Liitu (näiteks Hiinast või USA-st) tellitud kaupade eest. Muudatus võib tunduda keeruline ja paljude nüanssidega, kuid tellija selle pärast ette muretsema ei pea. Paki Eestisse saabumisel saab tellija teavituse, kus kõik konkreetse pakiga seonduvad tegevused ja võimalused sammhaaval kirjas.

1. juulist muutub väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud väikesaadetiste maksustamine: kaob käibemaksuvabastus väljastpoolt Euroopa Liitu tellitud alla 22 eurot maksvatelt saadetistelt. See tähendab, et kui seni ei pidanud deklareerima ega käibemaksu tasuma alla 22 euro maksvate kaupade eest, mis olid tellitud nn kolmandatest riikidest (näiteks Hiinast või USA-st), siis 1.juulist 2021 tuleb ka need kaubad deklareerida ja käibemaks tasuda.

Tegu on Euroopa Liidu kehtestatud muudatusega – kogu Euroopa Liidus toimub 1.juulist 2021 muutus väljaspoolt Euroopa Liitu ostetavate kaupade käibemaksukohustuste osas. Selle eesmärk on vähendada käibemaksupettusi ja tagada võrdsed konkurentsitingimused Euroopa Liidu ettevõtetele võrreldes niinimetatud kolmandate riikide ettevõtetega. Praegu on näiteks Eesti (või Euroopa) tootja alla 22-eurosel kaubal käibemaks juures, väljapoolt Euroopa Liitu tuleval kaubal mitte.

Mida see tähendab mulle kui paki tellijale?

See tähendab, et tollideklaratsiooni tuleb esitada mistahes väärtusega kauba tellimisel väljastpoolt Euroopa Liitu, sh. kingitused eraisikutelt ning saadetised, millelt on käibemaks makstud juba ostu sooritamisel.

Deklareerida tuleb kõik kolmandate riikide päritoluga saadetised, mis loetakse Euroopa Liitu saabunuks pärast seda kuupäeva. Käibemaksu lisandumist või mittelisandumist arvestatakse kuupäeva järgi, mil kaup on Euroopa Liidus tollile esitatud vabasse ringlusse deklareerimiseks. Tellimise kuupäev ei oma tähtsust. Oluline on aga välja tuua, et kõik enne 1.juulit Omnivasse jõudnud saadetised saavad 30.juuniks skaneeritud – nii et enne 1.juulit saabunud alla 22-euroseid pakke deklareerida ega nende eest käibemaksu tasuda ei tule.

Millised maksud mu pakile lisanduvad?

Käibemaksuga maksustatakse kõik Euroopa Liidu välisest riigist tellitud (st kommerts) saadetised. Ka need, mis maksavad vähem kui 22 eurot ja mida enne 1.juulit 2021 käibemaksuga ei maksustatud. Käibemaks on üldjuhul 20%, osadel toodetel (n. raamatud, meditsiiniseadmed, ravimid) ka erinev.

Käibemaksuvabad on endiselt ühelt eraisikult teisele saadetud kingitused, mille väärtus on kuni 45 eurot. See on nii ka praegu ning selles osas mingit muutust ei ole. Tähele tuleb panna, et see kehtib ainult eraisiku poolt saadetud kingituse puhul. E-poodide saadetavad kaubad on kommertssaadetised ja kuuluvad maksustamisele ka siis, kui pood saadab kauba tasuta. NB! Eraisiku saadetud kingitused tuleb siiski deklareerida!

Alates 150 eurost maksustatakse saadetised lisaks käibemaksule ka tollimaksuga. Tollimaksu määr sõltub kaubast. Alkohol ja tubakatooted maksustatakse lisaks ka aktsiisiga ning seda ka alla 150-eurose väärtuse puhul.

Kuidas see kõik käib, mida ma pean tegema?

Kõik on tehtud kliendi jaoks võimalikult lihtsaks. Kui pakk jõuab Eestisse, saate teavituse, et teile on saabunud on pakk, mis vajab deklareerimist. Deklareerida saab 30 päeva jooksul. Sõnumis on link, mis viib otse eraklientide e-teenindusse konkreetse paki andmete juurde. Sisse logimata vaates on näidatud paki üldandmed (saatja jm), deklareerimiseks vajalikke detailseid andmeid (millest kõige olulisem on tolliviitenumber MRN) saate näha sisse logides.

E-teeninduses on kohe pakutud ka valikuvariandid: kas soovite paki ise deklareerida (seda saab teha Maksu- ja Tolliameti lehel) või volitate Omniva enda eest kõiki deklareerimisega seotud protseduure tegema. Kolmanda valikuna on teil võimalik ka pakist loobuda (kui olete vahepeal mingil põhjusel ümber mõelnud) ning see tagastusse saata.

NB! Kui valite ise deklareerimise, ärge unustage e-teenindusest vaatamata tolliviite numbrit (MRN), seda on Maksu- ja Tolliametis deklareerimisel vaja!

Mida soovitate, ise deklareerida või volitada?

Valiku tegemisel on esmaseks kriteeriumiks teie soov ja valmidus deklareerimise protseduurid ja nõuded endale selgeks teha ning teiseks võiks lähtuda paki maksumusest.

Kui paki väärtus on üle 150 euro, maksustatakse see lisaks käibemaksule ka tollimaksuga ning deklareerimine on seetõttu mõnevõrra keerulisem. Kui tellite kallimaid kaupu pigem harva ning ei tunne end tollimaailmas väga kindlalt, on lihtsam kasutada volitamise võimalust. Deklareerimise tasu on sellisel juhul 10 eurot ning kauba saate kätte postkontorist, kus tasute ka kõik vajalikud maksud ja teenustasu. See teenus on toiminud kogu aeg ja jääb toimima ka pärast 1.juulit.

Kaupadel väärtusega alla 150 euro, millele tollimaksu ei lisandu, on kolmandaks otsustamise kriteeriumiks kuupäev. Juulikuu jooksul rakendub uus võimalus, millega saate selliste pakkide puhul kasutada lihtsustatud e-deklaratsiooni, et Omnivat deklareerima volitada. See tähendab, et saate kohe e-teeninduses maksta kõik nii käibemaksu kui teenustasu ja paki saate kätte oma eelistatud kohast (näiteks kodule lähimast pakiautomaadist, kui olete selle märkinud oma esimeseks eelistuseks). Teenustasu on sellisel juhul ainult 2.35.

Enne e-deklaratsiooni võimaluse jõustumist soovitame tollimaksuga mittemaksustatavad pakid ise deklareerida. Muidugi saab ka selliste pakkide puhul kasutada tollimaksuga maksustatavate pakkide jaoks loodud teenust. Kuid kui paki väärtus on mõned või mõned kümned eurod, pole keerukama vormistusega pakkide jaoks loodud teenuse kasutamine ja selle eest tasu maksmine mõistlik. Maksu- ja Tolliametis saate paki ise tasuta deklareerida. Kui te siiski ei soovi ise deklareerima hakata, saate oodata e-deklaratsiooni jõustumiseni (arvestades, et deklareerimata pakki hoitakse 30 päeva) ning siis volitada Omnivat vormistama soodsamat e-deklaratsiooni.

Millega veel arvestada?

Kuna muudatus on suur ja jõustub koge Euroopa Liidus, võib see tähendada mõningaid tarneaegade pikenemisi. Soovitame rahu ja veidi kannatlikku meelt – kõik pakid, ka need, mis vahepeal kuskil tarneahelas toppama jäänud, jõuavad kohale.

Samuti tasub arvestada, et erinevad jälgimiskeskkonnad ei pruugi näidata saadetise infot õigesti. „Saabus sihtriiki” võib tähendada näiteks hoopis vahepeatust riigis, kuhu pakk saatja juurest esimesena jõuab ning sealt on ees veel pikk tee ja mitmeid järgnevaid sihtriike.

Teie kui tellija jaoks ongi kõige olulisem see, et deklareerimiseks vajalikku infot ei pea te ise kusagilt otsima minema. Kogu info iga konkreetse paki kohta tuleb teile teavitusena (e-posti, sõnumi või kirja teel).

Mida aga saate kohe praegu ise ära teha?

Mida aga saate kohe praegu ise ära teha? Minge aadressile minu.omniva.ee ning registreerige ennast kliendiks. Siis jõuavad teavitused teie saabuvast pakist kiiresti õigele mobiilinumbrile või meiliaadressile.

Anette Lõhmus, Omniva kommunikatsiooni- ja turundusspetsialist