“See raamat on mõeldud sulle, kes sa kunagi Mõniste, Saru või Vastse-Roosa kooli õpilane või õpetaja olid. Väga suure tõenäosusega said samades õppeasutustes esimest kirjatarkust ja tuule tiibadesse, et hariduseteel edasi pürgida, ka sinu vanemad, vanavanemad ja paljud sugulased-tuttavad. Siia kaante vahele on kogutud koolimälestused nii neilt, kel elus veel palju kogeda ja saavutada, kui neilt, kes ammu siit ilmast läinud.

Viigu need leheküljed sind tagasi sinu enda lapse- ja noorpõlve, aga loodetavasti pakuvad huvi ka väga ammused lood, sest tegemist on ju sinu kodukandi ja kodukooliga.

Loodan väga, et need lood kõnetavad ka su järeltulijaid mitme põlve taha. Neil on kunagi omad koolimälestused, aga sellised ei kordu ju enam kunagi.”

Nii pöördub Aili raamatu “Mõniste piirkonna hariduselu ülevaade. Kunagised koolilapsed meenutavad” sissejuhatuses lugeja poole…

Projekti algataja on Mõniste Kodu-uurijate seltsing ja partner Mehkamaa kultuuriselts ning sellega soovime anda välja enam kui 200-leheküljelise raamatu Mõniste piirkonna hariduselust pea kolme aastasaja jooksul. Raamat on juba koostatud ja isegi kujundatud, nüüd on tarvis see veel trükkida.

Materjali on raamatuks koondanud Aili-Külike Paeglis – Mõniste kooli kauaaegne endine õpetaja ja direktor, kohaliku ajaloo talletaja, Rõuge valla 2020. aasta seeniortäht. Raamatus on kasutatud enam kui 60 inimese mälestusi, kes on need ise kirja pannud või Ailile vestnud.

Trükistena on siiani välja antud kooli almanahhe iga viie aasta tagant, kui tähistatakse kooli juubelit. Samas ei ole kvaliteettrükist Mõniste piirkonna kohta. Senistest mahukamat trükist välja andes soovitakse jäädvustada hariduselu ajalugu ja seda just läbi mälestuste.

Videos on kasutatud raamatus olevaid fotosid, taustal räägib Aili oma tegevusest ajaloo talletamisel. Intervjuu on salvestatud 2015. a Kalle Nurga poolt. Klipi on materjalidest kokku seadnud Viivika Nagel.

PANUSE SAAD ANDA SIIN