Laupäeval Otepää Gümnaasiumi aulas toimunud Valgamaa tänugalal anti üle Valgamaa Spordiliidu, Eesti Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupi, Valgamaa Noorsootöökeskuse Tankla ja Valgamaa Omavalitsuste Liidu 2020 aasta preemiad ja tunnustused. Kui varasematel aastatel on tänugala peetud piduliku banketi ja rohkete külalisega, siis tänavu anti tunnustused üle – arvestades hetkel kehtivate viirusest tingitud piirangutega – tagasihoidlikumalt.

Tänati maakonna aasta silmapaistvamaid kultuuritegelasi, sportlasi, noori ja teisi tublisid tegijaid ning ka Valga valla tegusatele inimestele jagus ohtralt tunnustusi.

Ühe kahest Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupi elutööpreemiast pälvis pikaajalise panuse eest spordivaldkonda Lüllemäel elav spordientusiast Toivo Kotov, kes on olnud meistersportlane orienteerumises aastast 1973 ning muu seas Eesti ühe kuulsaima orienteeruja Sixten Silla esimene treener.

Kotov on Lüllemäe orienteerumisklubi Juku-Peedu asutaja ja juht, joonistanud lugematul hulgal orienteerumiskaarte, tegutsenud rajameistrina ja kirjutanud orienteerumise teemalisi artikleid. 

Tema jaoks on südamelähedane omaaegse Eesti vabariigi haridusministri Jaan Lattiku mälestuse elushoidmine ja selle iga-aastane tähistamine.

Aastapreemia kultuuri valdkonnas pälvisid Valga muuseumi huviringi Väikesed Muuseumisõbrad noored eduka esinemise eest konkursil Päranditegijad. Huviring on Valga Muuseumi juures tänaseks tegutsenud juba neli aastat. Selle aja sisse on mahtunud väga palju põnevaid tegevusi: on osaletud erinevatel õppereisidel, kogutud paikkonna mälestusi ning aidatud Valga Muuseumis üritusi läbi viia. Noortest on saanud üksteist toetavad sõbrad, kes oskavad väärtustada kodulugu ning esivanemate pärandit. Huviringi juhendaja Marju Rebane

Kultuurkapitali Valgamaa ekspertgrupi tunnustuspreemia väärilised on Merce Mäe ja Endla Schasmin. Merce Mäe on Valga valla kultuurispetsialist, kes panustanud pikka aega kultuurielu edendamisse. Tema käe all saavad sisu ja vormi enamus valla kultuurisündmusi. Endla Schasmin on juhtinud pikka aega Valga keskraamatukogu ning on andnud väärika panuse raamatukultuuri hoidmisse.

Valgamaa Omavalitsuse Liidu poolt välja antud maakonna rahvatervise sädeinimese tiitli pälvis Valev Sisov. Valev Sisov on märkimisväärselt kaasa aidanud rahvatervise valdkonna edendamisele Valgamaal. Ta on kujundanud tervisesõbralikku elukeskkonda, algatanud ja ellu viinud silmapaistvaid valdkondlikke toetavaid tegevusi. Tema kohta on iseloomustuses muuhulgas öeldud, et ta on oluliselt rohkem kui kehalise kasvatuse õpetaja ja treener. Ta on aktiivne kogukonna eestvedaja, kellel hea huumorisoon, kes oskab ja tahab võimalustest haarata ning kes lööb kõigis tegemistes kaasa.

Tänugalal tehti teatavaks ka Valgamaa 2020. aasta parimad noorsootöös. Aasta noor on Artur Köller, aasta noorte sõber Brendon Paidra ja aasta vabatahtlik Karl-Erik Ilumets.

Artur Köller on Valga Gümnaasiumi siseturvalisuse ja riigikaitse suuna õpilane ning Noorte Kotkaste Valgamaa maleva noorkotkas. Noorkotkana on ta tegutsenud aastast 2015. Ta on tegus noor, kes omab Noorte Kotkaste esimest järku ja on sooritanud üheksa erikatset (meedik, luuraja, suusataja, sepp, looduskaitsja, pioneer, metsnik, sukelduja, laagrikorraldaja), osaleb aktiivselt erinevates tegevustes ja esindab malevat. Juba teist aastat aitab ta vedada Valgamaa noorkotkaste ja kodutütarde rühmategevusi. Selle aasta algul kirjutas ta koos sõbraga noorte omaalgatus projekti, et parendada oma kodukohas noorte võimalusi airsofti mängimiseks. Tänavu sügisest alustas kodukohas noorkotkaste ja kodutütarde seiklusringi läbiviimisega. Kõige selle kõrvalt jõuab ta olla vabatahtlikuna abis Tartu maratoni spordiürituste teenindusmeeskonnas ning tegeleda raskejõustikuga.

Brendon Paidra õpib Tallinna Ülikoolis, samaaegselt treenib ta noori valgamaalasi enda asutatud klubis Korvpalliklubi Valgamaa ning on kehalise kasvatuse õpetaja Valgamaa Kutseõppekeskuses. Tema kõik päevad mööduvad spordihoonetes, ja kui pole trenne, siis on lastel üle Eesti erinevates kohtades mängud. Korvpalliklubi Valgamaa annab Valgamaal trenne Valgas, Tsirguliinas, Tõrvas, Otepääl ja Riidajas. Brendon on treeneri ja õpetajana nõudlik ning annab endast kõik, et lastel oleks treeningutest kasu ka ülejäänud elus, näiteks õpetab ta viisakust ja täpsust. Tema jaoks on oluline, et lapsed liiguksid ja tahaksid liikuda.

Karl-Erik Ilumets on noor, kelle kohta võiks öelda, et ta on Valga Avatud Noortekeskuses üles kasvanud. Oma peamise vaba aja veedab noormees kas noortekeskuses või koos sõpruskonnaga. Karl-Erik on väga sõbralik, samas otsekohene, oma arvamust julgeb ta avaldada. Karlist on kujunenud see noor, kellele väiksemad ja uued noored ülevalt alla vaatavad. Karl-Erikul on energiat ja palju tahet tegeleda noorematega: õpetada lauatennist, seletada majas kehtivaid kokkuleppeid, aidata neil noortekeskuses igapäeva toimingutega, lahendada oskuslikult tekkinud konflikte, abiks olla turniiridel ja mängudel. Karl-Erik panustab igapäeva noorsootöösse olles teistele noortele eeskujuks ja noorsootöötajale paremaks käeks.

Valgamaa Spordiliit korraldab alates 1995. aastast igal aastal maakonna edukate sportlaste ja aktivistide valimise. Valgamaa omavalitsused ja maakonna spordiklubid esitasid nominendid ning meie valla kõige edukamad tegijad on:

 • Poisid U12: Venno Põrk – SK Valga, kreeka-rooma maadlus
 • Tüdrukud U14: Lisandra Marten – SK Maret-Sport, kergejõustik
 • TU18: Carmen Rääk – SK Maret-Sport, kergejõustik
 • PU18: Dan Šemeljov – SK Maret-Sport, kergejõustik
 • Noormehed U20: Kirill Lepman – Valga Laskurklubi, laskmine
 • Neiud U23: Laura Trašanov – SK Maret-Sport, kergejõustik
 • Naised: Janika Lõiv – Spordiklubi Beavers, jalgrattasport
 • Mehed: Ott Saar – SK Valga, kreeka-rooma maadlus

Paraolümpialastest pälvisid tunnustuse

 • Juunior: Karl-Kristjan Kajak – SK Maret-Sport, kergejõustik
 • Mehed: Tanel Visnap – SK Maret-Sport, kergejõustik

Motosportlastest olid parimad:

 • Noored: Egert Toots – Carma MK, mootorrataste mäkketõus
 • Mehed: Rauno Roo – Carma MK, mootorrataste mäkketõus

Spordiklubidest tunnustati SK Maret-Sport: Riho Meri ja Anneli Taul

Spordisündmusena sai tunnustatud XXI Jaan Lattiku mälestusjooks ja kõnd „Teejuht 2020″, mille korraldajaks Lüllemäe põhikool, koolijuht Jana Tiits

Spordiaktivistina leidis tunnustamist Valev Sisov  – SK Karula

 

Palju õnne ja jätkuvat pealehakkamist kõigile meie Tegijatele!

Rohkem fotosid leiab SIIT

Allikas: www.valga.ee