Üts hää paik!

Taheva Avatud Noortekeskuse erinevad lahtiolekuajad graafikust maikuus


ETKA Andras

Pressiteade

17.04.2018

Otsime aasta õppijat

Täiskasvanuna uuesti õppima asumine nõuab sisemist motivatsiooni, enesekindlust ning igapäeva elu kõrvalt on see suur väljakutse. Meie ümber on aga inimesi, kes leiavad jõu ning aja, et erinevate takistuste kiuste uuesti õpinguid alustada. Ootame inimesi esitama aasta õppija kandidaadiks neid, kes on jätkanud täiskasvanuna katkenud haridusteed, osalenud täienduskursustel või omandanud uue eriala.

Tanel Padar kutsub üles tunnustama:„Hindan täna veel rohkem neid inimesi, kes on õpingud taas ette võtnud. See nõuab eneseületust, kuid annab hiljem elus oluliselt suurema valiku- ja tegutsemisvabaduse. Mäletan selgelt kui raske oli alguses õppida uuesti õppima ja kui loomulik see nüüd tundub. Täna on õppimine minu jaoks kui uus meelelahutus,” sõnas Padar.

2017. aasta õppija tiitliga pärjatud Tarmo Tuuling omandas keskhariduse Pärnu Täiskasvanute Gümnaasiumis. Tõuke haridustee jätkamiseks andis poja sünd. “Isaks saades sain aru, et olen suur eeskuju oma lastele ning mul poleks mingit moraalset õigust nendelt nõuda koolis käimist, kui ma ise seda teinud pole,” põhjendas Tarmo.

Kandidaate saab esitada 31. maini 2018 veebilehel www.jällekooli.ee täites seal vormi. Aasta õppijaks esitatud kandidaatide seast valib žürii 16 kandidaati, kes pääsevad rahvahääletusele ning kõik inimesed saavad septembris anda hääle oma lemmiku poolt.

Lisaks aasta õppija kandidaatidele kutsume üles märkama ja tunnustama ka täiskasvanute koolitajaid, õppijasõbralikke tööandjaid ja õpitegusid. Kõigi kategooriate kandidaate saab esitada lehel www.andras.ee.

Aasta õppija, rahvalemmiku ja teiste tiitlite võitjad kuulutatakse välja 19. oktoobril täiskasvanud õppija nädala avaüritusel.

Lisainfo:

Monica Marfeldt

monica@andras.ee

621 1670


Täna oli Lüllemäe lasteaias pidupäev. Kokku said kõik kolm rühma koos õpetajatega ning tähistati kevadist sünnipäeva. Kohal olid ka Sõber Karud. Lapsed esinesid üksteisele lauludega, mängiti ringmänge, kallistati, naerdi ja tantsiti. Laste loendamise saatel süütasime 15 küünalt ja ütlesime häid soove, mida lasteaiale soovime. Lapsed soovisid, et lasteaias oleks palju kooki ja et iga päev saaks pidu. Sooviti, et kõik oleksid sõbralikud ja kedagi ei kiusataks. Seejärel puhusime kõik koos küünlad ära, et soovid ikka kindlasti täide läheks!

Kingitustega üllatasid lapsi õpetajad Sigrid ja Elin ning kooli poolt said kõik rühmad kevadeootuses  hüatsintidega lillepotid. Mis värvi lilled keegi sai selgub paari päeva pärast kui pungad lahti lähevad – seni saavad lapsed arvamismängu teha.

Ühise peolaua taga nautisime meie peakokk Alesja küpsetatud šokolaadikooki. Osad lapsed sõid ühe, paljud kaks ja mitmed lausa kolm tükki. Nii hea oli! Kui sünnipäevamaius söödud järgnes ühine lõbus mänguaeg täis lastele omast siginat-saginat ja rõõmukilkeid.

Palju õnne, meie armas lasteaed!

 

Tekst ja fotod: Jana Tiits


Rõuge vallast paluti edasi info, et kõik lapsevanemad, kes esitasid taotluse huviharidusega seotud kulude hüvitamiseks, peavad esitama valda ka maksekorralduste koopiad iga kuu kohta. Maksukorralduse koopia tuleb esitada igal kuul hiljemalt 10. kuupäevaks. Maksekorraldus peab tõendama selle arve tasumist, mille hüvitamist taotletakse. Andmed tuleb valda ära saata hiljemalt ! selle nädala lõpuks aadressile haridusspetsialist@rauge.ee.


Tankla Õpilasmalev 2018 leiab aset 25. juunist kuni 17. juulini kogu Valgamaal ning Rõngu, Mõniste ja Antsla piirkonnas.

 

Osalevad noored vanuses 14-19 aastat. Töödeks: maastiku heakorratööd; metsaaluse korrastamine; kergemad remonditööd; marjade korjamine; rohimine; puude ladumine ja muud kergemad tööd.

Kui sa pole kindel kas sinu töö võiks sobida siis võta kindlasti ühendust. Noortega töölepingud ja Maksu- ja Tolliameti asjad ajab korda MTÜ Tankla.

*Tööandjaks võib olla nii asutus, ettevõte, MTÜ kui ka eraisik.

 

Vaata lähemalt SIIT ja SIIT

Küsi infot!

Marek Mekk
marek@tankla.net
tel 523 7793


Noortekeskuse graafikujärgsed lahtiolekuajad leiab SIIT


9. aprillil leidis aset Hargla Maakultuurimajas Taheva piirkonna mälumängusarja viimane etapp – kolmanda hooaja lõpetamine. Kokku oli tulnud nii Taheva piirkonna noored ja ässad, kui ka külalised uuest suurest Valga vallast ja naaber valdadest.

2017/2018 hooaja viimane etapp oli teistest veidi erinev, kuna lisaks piirkonna mänguritele osalesid noortesõbrad Valga ja Tõrva vallast. Kui tavapäraselt osaleb etapil keskmiselt 18-24 mängurit, siis viimasel etapil ragistas ajusid 33 mängurit. Noortega mängisid kaasa ka abivallavanemad Kalmer Sarv ja Viktor Mägi ning Valga valla poolt edastas tervitussõnad vallavanem Margus Lepik. Külalistest lõid kaasa veel Valga noortekeskuse kollektiiv, Jelena Kalames Rajaleidjast, Marek Mekk MTÜ-st Tankla ning Karl Kirt ja Margo Metsoja Tõrvast.

Hooaja viimase etapi teemadeks olid: kuulsused, mängud, multikad, kes/mis on pildil, autod, loodus ja muusika. Igas teemas oli 5 küsimust ning iga õige vastus andis 2 punkti. Kokku küsiti seitsme teema peale 35 küsimust ning maksimaalseks punktiskooriks oli võimalik saada 70. Iga voor, mida oli seitse vastavalt teemadele, kestis seitse minutit, mil meeskond sai ühiselt nuputada õigeid vastuseid teemas olevale viiele küsimusele.

Viimane etpp kulges väga tasavägiselt ning võitjad edestasid II koht ühe punktiga. Viienda etapi võitis võistkond „Maiuspala“ 54 punktiga 70-st. Võistkonda kuulusid Siiri Mažorov, Enar Leini, Urve Naha ja Maarja Mägi. Teise koha saavutas võistkond Oodake 53 punktiga – Airo Pettai, Tormi Rattasepp, Jaanus Kõivastik ja Viktor Mägi. Kolmas koht kuulus võistkonnale „Pronks“ 48 punktiga – Rainer Truks, Evi Oherjus, Margo Metsoja. Kokku jahtis viienda etapi võitu 10 võistkonda 33 mälumänguriga.

Kolmandal hooajal sündis ka kaks uut rekordit sarja lühikeses ajaloos. Löödi üle meeskonna ühe etapi kõrgeim punktiskoor 1,5 punktiga. Eelnevalt oli see 62 punkti 70-st, sel hooajal saavutati 63,5 punkti 70-st. Samuti ületati ühe mängija kolme parima etapi punktiskoor. Varasem rekord kuulus Joosep Hiobile 172 punktiga (kolme parima etapi koondsumma), siis sel hooajal viis Imbi Rattasepp uue rekordi 176,5 punktini.

III hooaja parimad:

I koht – Siiri Mažorov, Rainer Truks, Ene Teemägi, Imbi Rattasepp

II koht – Piia Ruotsi, Ken Tristan Lüüs, Juta Kond, Urve Naha

III koht – Kadri Rätsepp, Tormi Rattasepp, Evi Oherjus, Raimo Vilipuu

Taheva piirkonna mälumängusari loodi kolm aastat tagasi koostöös kohalike noorte, Taheva noortekeskuse ja Hargla Maakultuurimajaga. Noored tõid välja, et neil pole piisavalt julgust, et täiskasvanutega suhelda ning selle pisikese mure baasilt loodi Taheva piirkonna mälumängusari. Sari erineb teistest tavalistest mälumängusarjadest selle poolest, et igal etapil loositakse kõigi kohaletulnud mängurite vahel koha peal uued võistkonnad. Seega, osaleda saavad alati kõik huvilised. Ainukeseks reegliks meeskondade puhul on see, et võistkonnas peab olema 1-2 alaealist ning 1-2 täiskasvanut ehk ässa – nii esimesel aastal noored nimetasid 18+ mängureid. Kokku peab võistkonnas olema 3-4 liiget.

Sarjas on igal hooajal olnud viis etappi. Hooaja parimad selguvad esmapilgul ehk veidi keerulisema süsteemi alusel. Iga etapi järel kanti üldtabelisse sisse kõikide osalejate nimed ning osalejad hakkasid hooaja vältel oma nime taha punkte koguma. Kui esimesel etappi kuulusid võistkonda „Karud“, siis iga võistkonna liige sai oma nime taha esimese etapi „Karude“ punktid. Teisel etapil kuulusid võistkonda „Komm“ ning said taas oma nime taha antud võistkonna punktid ja nii igal etapil. Kokku läks arvesse iga inimese puhul kolm paremat etappi. Hooaja lõpuks liideti kolme parima etapi tulemused kokku ja nii tekkis pingerida, mille alusel selgitati välja parimad. Et asi veel põnevam oleks, siis eraldi pingerida peeti nii noorte, kui ka ässade arvestuses. Esikoha võistkonna moodustasid ässade üldarvestuse 1. ja 2. koht ning noorte üldarvestuse 1. ja 2. koht. Teisekoha võistkonna ässade 3. ja 4. ning noorte 3. ja 4. ning kolmandakoha võistkonna ässade 5. ja 6. koht ning noorte 5. ja 6. koht. Hooaja parimaid on alati autasustatud medali , diplomi ja väikese meenega.

Suur tänu kõigile viimase etapi mänguritele ja külalistele ning kõigile mälumänguhuvilistele, kes terve hooajavältel meiega kaasa mängisid.

 

Rasmus Onkel

Taheva noortekeskuse noorsootöötaja.


Jää ei kanna enam kajakatki, kalamehest rääkimata. Jääle minek on nüüd keelatud.

 

Info algallika leiab SIIT


Infokirjaoskus on kaasaegses ühiskonnas üks põhioskusi, mis aitab igapäevase eluga paremini toime tulla. Lüllemäe Põhikooli ja Lüllemäe raamatukogu koostöös on märtsikuus toimunud infootsingutunnid 4. kuni 7. klassile. Aprillis on ees ootamas tunnid 8. ja 9. klassile.

4. ja 5. klassis alustati kõige lihtsamast ja võib öelda, et ka neile kõige olulisemast – elektronkataloogi Riksweb tutvustamisest. Üheskoos raamatukogu juhatajaga täideti töölehte ning prooviti läbi erinevaid otsinguvõimalusi – otsing pealkirja, autori ja märksõna järgi. Õpiti otsima erinevaid raamatuid Valgamaa raamatukogudest ja ka ainult Lüllemäe raamatukogust. Elektronkataloogi abil saab õpilane kooliprogrammis vajaliku või lihtsalt huvipakkuva raamatu ise üles leida ja teab, millisest raamatukogust seda raamatut võiks küsida.

4. ja 5. klass õpetaja Tarje Roosiku ja Lüllemäe raamatukogu juhataja Triinu Rätsepa juhendamisel infootsingutunnis 23.03.2018
6. ja 7. klass tutvusid lisaks Rikswebile veel ka Eesti Artiklite Andmebaasiga ISE ning DIGARi Eesti artiklitega. Otsinguteemad olid ärilises kontekstis. Prooviti teha nii liht- kui liitotsinguid.

Lisaks selgitati noortele veebientsüklopeedia Vikipeedia lähtekohti. Näitlike artiklite põhjal õpiti hindama Vikipeedia artiklite sisu.

Üks noorte hulgas levinud peamisi infootsingu teostamise vahendeid on Google. Klassidele jagati ka nippe, kuidas Google abil tõhusamalt otsinguid läbi viia.

Lüllemäe raamatukogu tänab Lüllemäe Põhikooli ning õpetajaid koostöö eest. Loodetavasti saavad jätkuda sarnaseid infootsingutunnid ka järgmistel aastatel eesmärgiga,  et koos põhikooli lõputunnistusega on noored kaasa saanud ka tugeva infokirjaoskuse.

 

Tekst: Triinu Rätsepp

Foto: Ave Siilak


Küsimus kalligraafia huvilistele –

vähemalt 5 huvilise olemasolul alustab kirjakool Lüllemäe Rahvaõpistu ruumides.

 

Anna endast märku hiljemalt 10. aprilliks! (opistu@gmail.com; 53301511)