fbpx
Üts hää paik!

Kool koolist väljas


Tule avasta killukene sügisesest Kotuse piirkonnast –  Valga-, Võru- ja Lätimaa ristumiskohast!

Avastamist ootavad käänuline Mustjõgi ja iidne Koiva, Karula kõrgustiku kuplid ja Hargla nõu lohud, männimetsad ja liigirikas loodus. Piirkonnaga saab tutvuda kanuutades, jalgsi matkates või neljarattalise abil külastades vaatamisväärsuseid.

Külla ootavad:

 • Mõniste Talurahavamuuseum, kes pakub lisaks muuseumikülastusele erinevaid vanaajategemisi tutvustavaid õpitubasid;
 • Alaveski loomapark karude, ilveste, hirvede, põdra, orava, kakuliste, kulliliste ning teiste suleliste ja karvastega;
 • Metsavenna talu punkrite ja metsavendlust tutvustavate tegevustega;
 • Hüti Konverentsitalu, kes tutvustab hobuste pidamist ja pakub ratsutamisevõimalust;
 • Nukumamma oma kümnete ja kümnete nukkudega;
 • Hargla Jahiselts, kes tutvustab seltsimajas jahipidamise olemust;
 • Kaldavere turismitalu slackline´i, paitball´i, skyrunnerite ja sumomaadlusega;
 • Ööbiku Ürditalu – mahemeetodil ürtide, marjade, köögivilja kasvatamine ja neist toodete valmistamine;
 • Mustjõgi ja Koiva liivakallaste, käänakute, laugete kurvide ja puutumata loodusega;
 • Erinevad matkarajad nii jalgsi kui ka jalgratastega matkajatele;
 • Kirikud, mõisad, pargid, vaatetornid, ajaloolised hooned, põnevad külad (vaata lähemalt “Elu-olu menüü alt).

 

Soovitame retke alguspunkti saabuda võimalusel hiljemalt keskpäevaks, siis jääb veel piisavalt valget aega, et tutvuda piirkonna vaatamisväärsuste ja külastuspaikadega. Paketi sisu saab koostada ise vastavalt enda huvidele.

*Matk Hargla ümbruses – ~14 kilomeetrisele rajale jäävad Hargla kirki, kalmistu koos muumiatega, vana kitsarööpmeline raudtee, Mustjõgi ja selle ääres asuv Valgemägi, Hargla Kool, kuppelmaastik, männimetsad, Linnajärv jm. Matka saadab matkajuht, kes tutvustab piirkonna ajalugu ja elu-olu.

 

Kui jääd hätta või soovid täpsustusi, siis võta ühendust 56264816 – Rasmus või kirjuta rasmus.onkel@gmail.com.


Esimesel päeval saabutakse Harglasse hiljemalt lõunaks, siis jääb piisavalt valget aega, et ette võtta ~4-6 tunnine kanuumatk käänulisel Mustjõel ja laugemal iidsel Koival. Kanuumatka sisse jääb peatuspaus Tellingumäel, kus saab jalgu sirutada, keha kinnitada ja külastada Tellingumäe vaatetorni vaatega Mustjõe luhale (vaata tornist lähemalt SIIT).

Teekond veel lõppeb orienteeruvalt kell 17.00/18.00 Kõrgepervel Koiva jõel. Lõpp-punktist toimetatakse matkalised bussiga ööbimispaika, kus ootab ees soe õhtusöök ja öö linade vahel.

Teine päev algab hommikusöögiga ning päev veedetakse bussiringreisil mööda Taheva, Karula ja Mõniste valda. Päeva jooksul on võimalik endale tellida lõunasöök või peatada buss ning nautida enda kaasavõetud söögipoolist ümbritsevas looduses. Päev lõppeb kl 16.

*Matk Hargla ümbruses – ~14 kilomeetrisele rajale jäävad Hargla kirki, kalmistu koos muumiatega, vana kitsarööpmeline raudtee, Mustjõgi ja selle ääres asuv Valgemägi, Hargla Kool, kuppelmaastik, männimetsad, Linnajärv jm. Matka saadab matkajuht, kes tutvustab piirkonna ajalugu ja elu-olu.

 

Kui jääd hätta või soovid täpsustusi, siis võta ühendust 56264816 – Rasmus või kirjuta rasmus.onkel@gmail.com.


Talgute käigus tehakse võimalikult palju töid just oma kätega. Esmalt avatakse eelneva tõrvaajamise käigus köetud ahi ning tutvustatakse saadud tulemit. Tühjendatakse ahi ning minnakse hobustega metsa ja juuritakse välja tõrvaajamiseks sobivad kännud. Kui piisav hulk kände olemas, siis toimetatakse need tõrvaahju juurde, täidetakse ahi ning asutakse kütma – tõrva ajama.

 • Talgute kestus kolm päeva.
 • Talgukeskuseks on Kaldavere Hostel, mis asub tööde paigast 10km kaugusel. Metsa ja talgukeskuse vahel korraldab transpordi talgute läbiviija.
 • Kaldavere Hostelis on külaliste vastuvõtmiseks ja majutamiseks loodud mugavad ja õdusad tingimused.
 • Talgud toimuvad hilissügisel või varakevadel, sõltuvalt ilmastikust.
 • Korraga saab talgutel osaleda 10-15 talgulist. Talgutele ootame huvilisi alates 16-ndast eluaastast.

 

Kui jääd hätta või soovid täpsustusi, siis võta ühendust 56264816 – Rasmus või kirjuta rasmus.onkel@gmail.com.


 • Talgukeskuseks on Kaldavere Hostel, mis asub metsatööde paigast 10km kaugusel. Metsa ja talgukeskuse vahel korraldab transpordi talgute läbiviija.
 • Kaldavere Hostelis on külaliste vastuvõtmiseks ja majutamiseks loodud mugavad ja õdusad tingimused.
 • Talgud toimuvad kas oktoobri või märtsi kuu teises pooles. Korraga osaleb talgutel 10-15 talgulist. Talgutele ootame huvilisi alates 18-dast eluaastast.

Kui jääd hätta või soovid täpsustusi, siis võta ühendust 56264816 – Rasmus või kirjuta rasmus.onkel@gmail.com.


Heinateotalgud toimuvad Tsirugumäe ja Sooblase küla heinamaadel, enamasti Mustjõe ja Koiva kallastel või selle läheduses. Talgute käigus tehakse võimalikult palju töid just oma kätega – nii nagu meie vanavanemad ja nende esivanemad tegid. Hein riisutakse vaaludesse, segatakse seda ning pärast kuivamist toimetatakse hobustega küüni. Huvilistel on võimalik proovida nii niitmist kui ka heina kinni sõkkumist küünis. Samuti hooldatakse olemasolevaid karjakoppleid, et looduslikud niidukid – erefordid, saaksid oma tööd, heina ja võsa söömist, neile määratud piirkonnas ellu viia. Talgu kolmandal päeval valmistatakse lehtpuu vihtasid, mis viiakse Alaveski loomapargi asukatele.

Loomulikult ei puudu ka armutud lahingud parmudega, jahutavad suplused jões, suitsusauna mõnud kütmisest kuni leilini ning matkamine kaunis piirkonna looduses kas jalgsi, rattal või kanuul. Kohapealne liikumine punktist A punkti B toimub jalgratastega, mis on talgukeskuses olemas.

Talgukeskuseks on MTÜ Parmu Ökoküla poolt korrastaud talgumaja, kus talgulised ööbivad, toimetavad ja täidavad kõhtu. Nende vastuvõtmiseks ja majutamiseks on loodud vajalikud elementaarsed tingimused.

5-päevased heineteotalgud toimuvad korra juuli kuus. Vastu võetakse 8-12 talgulist, kelle töö tulemusena heakorrastatakse ja hooldatakse Koiva-Mustjõe kaitsealal asuvaid poollooduslikke heinamaid, säilitades ja parendades sellega olemas olevat liikide mitmekesisust.

Talgulised valmistavad kõik toidukorrad ise. Kas teevad süüa koos või jagavad korrad ja road omavahel ära. Paketi hinna sees on toiduained olemas. Talgukeskuses on söögitegemiseks kõik vajalikud tingimused ja nõud olemas. Endal tuleb kaasa võtta oma kauss, lusikas, nuga, kahvel ja kruus.


Talgute käigus tehakse võimalikult palju töid oma kätega – just nii nagu meie vanavanemad ja nende esivanemad tegid. Hein riisutakse vaaludesse, segatakse seda ning pärast kuivamist toimetatakse hobustega küüni. Huvilistel on võimalik proovida nii niitmist kui ka heina kinni sõtkumist küünis.

Loomulikult ei puudu ka armutud lahingud parmudega, jahutavad suplused jões, suitsusauna mõnud kütmisest kuni leilini ning matkamine kaunis looduses kas jalgsi, rattal või kanuul. Kohapealne liikumine talgukeskuse ümbruses toimub jalgratastega, mis on talgukeskuses olemas.

 • Talgukeskuseks on MTÜ Parmu Ökoküla poolt korrastaud talgumaja, kus saab ööbida ning toitu valmistada.
 • Talgud toimuvad juulis ja augustis alguses.
 • Vastu võetakse korraga 8-12 talgulist, kelle töö tulemusena heakorrastatakse ja hooldatakse Koiva-Mustjõe kaitsealal asuvaid poollooduslikke heinamaid, säilitades ja parendades sellega olemas olevat liikide mitmekesisust.
 • Talgulised valmistavad kõik toidukorrad ise. Talgukeskuses on söögitegemiseks kõik vajalikud tingimused ja nõud olemas.
 • Endal tuleb kaasa võtta oma kauss, lusikas, nuga, kahvel ja kruus.

 

Kui jääd hätta või soovid täpsustusi, siis võta ühendust 56264816 – Rasmus või kirjuta rasmus.onkel@gmail.com.


Erievalt „2+1 – looduses ja külas“ päevavalges kanuutamisega, toimub antud paketis kanuutamine vahemikus hilisõhtu kuni varahommik. Jõele minnakse kella 21 paiku ning uue päeva päikesetõus võetakse vastu kanuutades jõel.  Osalejatel on soovituslik kaasa võtta valgusallikad, mis kestavad vähemalt 6 tundi.

Valikus on erinevad trassid algusega Peetrilt, Vaidavalt, Mustjõelt ning Koivalt. Esimene öö/uneaeg  veedetakse telgis. Telkimispaik selgub vastavalt valitud trassile: Tellingumägi, Kõrgeperve või „Valla plats“. Teisel päeval matkatakse jalgsi kuni 25km telkimispaigast kas Nakatu turismi tallu, Kaldavere hostelisse või Karula-Lüllemäe Tervise- ja Spordikeskusesse, kus veedetakse öö linade vahel ning kosutatakse ennast korraliku õhtu- ja hommikusöögiga. Kolmas päev veedetakse kohalikke vaatamisväärsusi ja külastuspaiku külastades ning päeva lõppedes suunduvad matkalised tagasi koju. Pakett võimaldab külastajal ise valida kanuutrassi koos sobivama telkimispaigaga; teise öö ööbimispaiga; tellitud söögikordade arvu (v.a. teise päeva õhtusöök ning kolmanda hommikusöök) ning külastuspaigad. Jalgsimatka trassi kulgemine sõltub esimese öö telkimispaigast ning valitud teise öö majutuspaigast.

Kogu matka vältel saadab gruppi matkajuht, kelle ülesandeks on tutvustada teele jäävaid paiku ja vaatamisväärsusi, abistada matkalisi tekkinud probleemide lahendamisel ning vastutada matka sujuva kulgemise eest. Matkajuht ei ööbi koos matkalistega.

Antud paketti parimaks toimumisperioodiks on mai algus kuni augusti kolmas nädal. Kuna sellest perioodist edasi ületab öö kestvus kaheksat tundi ööpäevas ning lühema trassi valiku korral võib päikesetõus nägemata jääda.


Avastamist ootavad imelised männimetsad, privaatsed metsajärved, Karula rahvuspark, Eestimaa lõunatipp, lummavad vaated, Läti lähedus, käänulised jõed, iidne Koiva, metsast sahvrisse, maalilised kuplid, avastamata metsarajad, üllatuslikud suurveed, suitsused saunad, õnnelikud lambad ja priid veised, mälestusi täis ristipuud, lummavad luhad, ootamatud kohtumised metsas, haruldased linnuliigid, liigirohked jõed, võromaine hõng, kodune toit, jõusaal looduses, leekivad kikkapuud, tervistavad ürdid, majesteetlikud orhideed ja vallatud kurvid

Esimesel päeval saabutakse vahemikus pärastlõunane-õhtune aeg matka alguspunkti Aheru järve äärde. Püstitatakse telklaager ja veedetakse esimene õhtu ja öö järvekaldal.

Teisel päeval asume jalgsi läbi metsade teele Harglasse. Matka pikkuseks on ~15 kilomeetrit. Kõik üleliigsed asjad, mida ei soovita endaga matkale kaasa võtta, saab anda korraldajate kätte hoiule ning need toimetatakse õhtuks kanuutamise lõpp-punkti. Harglasse jõudes teeme väikese puhkepausi ning retke jätkame edasi juba kanuudega Mustjõel ja Koival. Kanuutamisel teeme peatuse Tellingumäel RMK lõkkekohas, kus on võimalik külastada Tellingumäe vaatetorni vaatega Mustjõe luhale.

Teekond veel lõppeb orienteeruvalt kell 20.00 Kõrgepervel Koiva jõel. Lõpp-punktist toimetatakse matkalised bussiga ööbimispaika, kus ootab ees soe õhtusöök ja öö linade vahel.

Kolmas päev veedetakse bussiringreisil mööda Taheva, Karula ja Mõniste piirkonda. Külastamisel tuleb teha valik järgmiste põnevate paikade vahel:

 • Mõniste Talurahavamuuseum, kes pakub lisaks muuseumikülastusele erinevaid vanaajategemisi tutvustavaid õpitubasid;
 • Alaveski loomapark karude, ilveste, hirvede, põdra, orava, kakuliste, kulliliste ning teiste suleliste ja karvastega;
 • Metsavenna talu punkrite ja metsavendlust tutvustavate tegevustega;
 • Hüti Konverentsitalu, kes tutvustab hobuste pidamist ja pakub ratsutamisevõimalust;
 • Nukumamma oma kümnete ja kümnete nukkudega;
 • Hargla Jahiselts, kes tutvustab seltsimajas jahipidamise olemust;
 • Kaldavere turismitalu slackline´i, paitball´i, skyrunnerite ja sumomaadlusega;
 • Ööbiku Ürditalu – mahemeetodil ürtide, marjade, köögivilja kasvatamine ja neist toodete valmistamine;
 • Erinevad matkarajad nii jalgsi kui ka jalgratastega matkajatele;
 • Kirikud, mõisad, pargid, vaatetornid, ajaloolised hooned, põnevad külad.

 

Piirkonna turismikaardi leiab SIIT

 

Kui jääd hätta või soovid täpsustusi, siis võta ühendust 5626 4816 – Rasmus või kirjuta kotus.tkm@gmail.com.


Tule avasta killukene Kotuse piirkonnast –  Valga-, Võru- ja Lätimaa ristumiskohast!

 

Avastamist ootavad imelised männimetsad, privaatsed metsajärved, Karula rahvuspark, Eestimaa lõunatipp, lummavad vaated, Läti lähedus, käänulised jõed, iidne Koiva, metsast sahvrisse, maalilised kuplid, avastamata metsarajad, üllatuslikud suurveed, suitsused saunad, õnnelikud lambad ja priid veised, mälestusi täis ristipuud, lummavad luhad, ootamatud kohtumised metsas, haruldased linnuliigid, liigirohked jõed, võromaine hõng, kodune toit, jõusaal looduses, leekivad kikkapuud, tervistavad ürdid, majesteetlikud orhideed ja vallatud kurvid

Piirkonnaga saab tutvuda kanuutades, jalgsi matkates või neljarattalise abil külastades vaatamisväärsuseid.

 

Paketi sisu ja kestuse saab paika panna ise koostöös meie abiga vastavalt just Sinu huvidele ja soovidele!

 

Külla kutsuvad:

 • Mõniste Talurahavamuuseum, kes pakub lisaks muuseumikülastusele erinevaid vanaajategemisi tutvustavaid õpitubasid;
 • Alaveski loomapark karude, ilveste, hirvede, põdra, orava, kakuliste, kulliliste ning teiste suleliste ja karvastega;
 • Metsavenna talu punkrite ja metsavendlust tutvustavate tegevustega;
 • Hüti Konverentsitalu, kes tutvustab hobuste pidamist ja pakub ratsutamisevõimalust;
 • Nukumamma oma kümnete ja kümnete nukkudega;
 • Hargla Jahiselts, kes tutvustab seltsimajas jahipidamise olemust;
 • Kaldavere turismitalu slackline´i, paitball´i, skyrunnerite ja sumomaadlusega;
 • Ööbiku Ürditalu – mahemeetodil ürtide, marjade, köögivilja kasvatamine ja neist toodete valmistamine;
 • Mustjõgi ja Koiva liivakallaste, käänakute, laugete kurvide ja puutumata loodusega;
 • Erinevad matkarajad nii jalgsi kui ka jalgratastega matkajatele;
 • Kirikud, mõisad, pargid, vaatetornid, ajaloolised hooned, põnevad külad.

 

Piirkonna turismikaardi leiab SIIT

 

*Matk Hargla ümbruses – ~14 kilomeetrisele rajale jäävad Hargla kirki, kalmistu koos muumiatega, vana kitsarööpmeline raudtee, Mustjõgi ja selle ääres asuv Valgemägi, Hargla Kool, kuppelmaastik, männimetsad, Linnajärv jm. Matka saadab matkajuht, kes tutvustab piirkonna ajalugu ja elu-olu.

 

Kui jääd hätta või soovid täpsustusi, siis võta ühendust 56264816 – Rasmus või kirjuta kotus.tkm@gmail.com.