Kuigi Võrumaa veerekese peal Filmi Vargamäel oras maikuu keskpaigas veel ei haljenda ja puudki näitavad ainult natu-natukene esimesi rohelisi lehetupse, on talviste tuulehoogudega katustelt maha tuuseldatud roog juba kokku korjatud, kambrid puhtaks küüritud, riidekraam ja muud talvekartlikud asjad hoiupaigast välja toodud ning rehealuse seinale klammerdatud kolm uut postrit. Uus hooaeg Filmi Vargamäel võib alata!

´

Eelmisel aastal, mis oli külastuseskuse esimene hooaeg, käis Filmi Vargamäel üle 7000 inimese, toimus palju giidiga tuure, korraldatud sai üks kontsert ja üks etendus. Meie jaoks oli see tegus aeg ja suurepärane hooaeg. Sel suvel loodame väga eelmise hooaja külastajatenumbrit korrata, muid suuri eesmärke väga ei olegi. Eks me oleme selle nimel ka talv läbi tööd teinud ja vaeva näinud, et inimestel ikka jätkuvalt meie kanti asja oleks. Oleme seljad kokku pannud teiste ümberkaudsete ühingutega, et meid kõiki rohkem märgataks ja rohkem huvilisi meie tegemistest teada saaks.

Mis on siis sel suvel teisiti? Alustuseks kindlasti ühisprogrammid RMK Pähni külastuskeskuse, Mõniste Talurahvamuuseumi, Saarsilla Talukohviku ja Suhka turismitaluga. Lisaks traditsioonilisele giidiga Vargamäe-tuurile saavad nüüd loodushuvilised sisustada oma aega filmi ning loodusega kombineeritud retkedel ja ajaloo-ning kultuurihuvilistel on võimalik osa saada Mäe Andrese aega, eluolu ja kombeid tutvustavateste kombineeritud programmidest, mille üks osa toimub Filmi Vargamäel ja teine osa Mõniste Talurahvamuuseumis. Gurmaanidele pakume Saarsilla Talukohviku poolt valmistatud imelise taluõhtusöögiga Vargamäe elamusprogrammi, milles osalejad saavad pärast Vargamäe tuuri keha kinnitada Mäe Andrese enda eeskambris pika talulaua taga. Ehtsa võrumaise suitsusauna huvilistel on aga sel suvel võimalik pärast filmilugusid tutvustavat ekskursiooni veeta tore saunaõhtu Mõniste Talurahvamuuseumi suitsusaunas, kus saab juurde tellida ka saunakombestikku tutvustava õpitoa. Kes soovib programmide juurde ka majutust, selle võtab lahkelt vastu meie hea partner Suhka turimistalu.

´

Kuigi ühe filmi võttekohta ei ole ilmselt võimalik lõpmatuseni uuendada ja seda enam tingimustes, kus puuduvad vesi, kanalisatsioon ja püsiv elektriühendus, oleme keskuse perenaise Hanna-Ly Sildvaga ikka nii arutanud, et kui kuidagi ei saa, siis kuidagi ikka saab. Oleme eelmisel hooajal hoolega kuulanud külastajate arvamusi ja püüdnud võimaluste piires nendest ka ideid ammutada. Filmi Vargamäele sattus eelmisel hooajal üllatuslikult palju inimesi, kes polnud raamatut lugenud ja mitmed polnud ka filmi näinud. Sellest sai alguse LEADER programmi toel välialale uue infotahvlitega püsiekspositsiooni loomise projekt. See võtab lühidalt kokku filmi “Tõde ja õigus” I osa loo ning on illustreeritud filmikaadritega. Lisaks loome sinna juurde temaatilise fotoseina, et huvilised saaksid ennast jäädvustada filmist tuttavate tegelastena. Selle projekti lõpptähtaeg on järgmisel sügisel, kuid loodame juba sellel suvel üht-teist valmis saada.

Kuigi elektrit meil ei ole ja rongid meil ei käi, on meil juba eelmise hooaja lõpust olemas virtuaalne külastuskeskus, mille leidmise teeme inimestele sel hooajal mugavamaks. Tegemist on äpiga, mille abil saab QR-koodiga märgitud võttekohtadest vaadata lühikesi videoklippe, mis filmist välja jäid ja mis on seni avaldamata. Äpi kasutamiseks tuleb vaid QR-kood sisse skaneerida, tasuda pangalingiga päevapilet ja 12 tundi kestev ligipääs kõigile videolõikudele ongi olemas. QR-koodid on keskuse alal kõigi klippidega seotud võttekohtade juures. Sel hooajal paigaldame keskuse väravasse äpi kasutajate jaoks veel ühe täiendava QR-koodiga infotahvli, nii et ka need, kes juhtuvad tulema kohale siis, kui külastuskeskus on füüsiliselt suletud ning hoonetesse ja aiaga territooriumile sisse ei saa, võivad ikkagi virtuaalselt tükikest Filmi Vargamäed näha.

´

Meile meeldib mõelda, et Filmi Vargamäe ei tähenda ainult võttekohti ja tuure. Kes eelmisel aastal külastuskeskuses kontserdil või etendusel käis, see teab, et Filmi Vargamäe on kultuurisündmusteks üks äraütlemata tore koht. Isegi siis, kui kohapeal ei ole püsivat elektriühendust. Sel suvel on meil Kultuurkapitali toel jällegi kultuuriürituste programm ette valmistatud. 23. juulil toimub välialal Mari Kalkuni suvekontsert “Ilmamõtsan”. 8. augustil pakume õpituba neile, keda huvitab laastukorvide valmistamine. Õpituppa on vaja kindlasti ette registreerida ja kohtade arv on piiratud. Juhendajad sõidavad aga kohale päris kaugelt, Avinurme Puiduaidast, kus töötavad selle ala professionaalid. Suviste ürituste programmi võtab 13. augustil kokku Seasaare Teatri äge etendus “Vaim”, mida mängitakse seekord rehealuses.

´

Filmi Vargamäe külastuskeskus alustab 15. mail ja hooaeg kestab 15. septembrini. Nagu juba eelmisel aastal välja kujunes, on keskus mais-juunis avatud neljapäevast pühapäevani, juulis ja kuni 15. augustini avatud iga päev ning 16. augustist hooaja lõpuni jällegi neljapäevast pühapäevani. Lahtioleku kellaajad on jätkuvalt kl 10-17. Tuure ja programme saab aga tellida ka väljaspool lahtiolekuaegasid (ka väljaspool külastushooaega). Ega’s muud, kui et … elagu hooaeg! Filmi Vargamäe rahvas ootab kõiki taas külla!

 

Ingrid Ulst

MTÜ Filmi Vargamäe tegevjuht

www.filmivargamae.ee