See, mida me teeme, muudab meid rohkem
kui see, mida meiega tehakse.

 

Südasuve sumedal õhtul seadis ligi 800 lähemat ja kaugemat külalist oma sammud otse metsa, et osa saada peamiselt kohalikust laadakaubast, mitmetest õpi- ja töötubadest ja loomulikult salapärasest öökontserdist. Öölaada ajaks oli Hargla end piduehtesse seadnud. Külalistele tehti valla üks piirkonna kaunimatest metsadest, mis pimeduse saabudes rohkem kui 500-meetrise valgusketi abil lausa maagiliseks võlumaaks muutus. Korraldajad olid pääsupiletile head soovides igale külalisele valmis pannud mõttetera. Ja nende soovide järele tuldi ja muudkui tuldi ning tuldi, autode rivi ning külastajate vool oli katkematu. Laadajuttu aeti vähemalt kuues keeles. Meie emakeelele lisaks kostus küllalt tihti ka läti keelt, siin ja seal oli aga veelgi eksootilisemaid sõnu kuulda.

Foto: Ülla Tamm

Romantiline laadaplats haaras kohe endasse. Turgutust said nii keha kui vaim. Maitsvad kodukohvikute toidud viisid keelegi alla, omanäolised õpitoad tõrjusid kaugele argimõttedki. Öölaadaliste nobedate näppude all valmisid unenäopüüdjad ja kasetohust noatuped, millest viimane kuulub kindlasti iga seenesõbra unelmatesse. Kaetud laudadelt pakuti kooke ja pirukaid, tugevamaks kõhutäieks ökokülas kasvanud shiitake seentest valmistatud suppigi. Traditsioonilisemate rüübete kõrval said laadalised mekkida kasemahlajookigi. Maitsev kraam kulus värske metsaõhu toel õhtuhämaruses kiiresti ning lookas lauad said õhtu lõppedes lausatühjaks. Käsitöömeistrite ehted, keraamika, portselan ja muu paelus külastajaid samuti. Koju viidi muuhulgas näiteks kaisuloomi, kikilipse ja alpaka lõngagi! Öölaada hõng aga kestab kindlasti kaua veel nende inimeste kodudes, kes laadaõhtust Ööbiku ürditalu teesegusid ja Mäe-Silla talu mesilaste korjatud meega purgikese kaasa haarasid. Paljud kaunid külalised said omal nahal aga tunda hennamaalingute võluvaid võimalusi ning olid avastuste üle rõõmsad.

Väiksed krutskid kuuluvad samuti iga ettevõtmise juurde ja seda reeglit ei rikutud loomulikult ka öölaadal. Nii oligi laadaliste meeleheaks valmis seatud ajamasin, millega inimesi lahkelt kiviaega lennutati. Õnneks ei tulnud kellegi sinna siiski üksi minna, sest Mõniste muuseumi rahvas oli sellel pikal teekonnal kindlaks toeks. Omamoodi tsirkust pakkusid just väiksematele külastajatele mõeldes Leiutajate Külakool Sännast.

Muusikaga rõõmustasid laadalisi Tormi ja Flo, lummava öökontserdi tänulikule publikule andis ansambel Rändaja.

Foto: Ülla Tamm

Paljud öölaadast osasaanud on korraldajaid tagasisidega rõõmustanud. Öist sündmust on nimetatud totaalseks õnnestumiseks ja parimaks laadaks, kus käinud ollakse. Paljud on avaldanud lootust, et üülaadast kujuneb traditsioon ja huvilised leiavad ka järgmisel aastal selle erilise laada üles. Öeldakse ikka ja jälle, et õhtu oli täis imelist mahedust ja head aurat.

Korraldusmeeskond tänab ja kummardab sügavalt kõigi ees, kes tulid ja nendes hetkedes meiega olid. Teieta me ei oleks saanud.

Kohtume kindlasti järgmisel suvel!

Pilte üülaadast leiab SIIT ja SIIT

 

Kotussõ uma üülaat faktides:

  • Toimus 20.07.2019 Vanal-Võrumaal Hargla külas.
  • Osalejaid umbes 800.
  • Kauplejaid ja töötubade läbiviijaid 27.
  • Öölaada korraldamist toetasid Taheva Valla Külade Selts, kohaliku omaalgatuse programm, Valga vald, Eesti Kultuurkapital.
  • Korraldas Taheva Valla Külade Selts koos Kotuse koostöövõrgustikuga.
  • Öölaada korraldamisse panustas üle 50 vabatahtlikku kätepaari. Täname ja kiidame!
  • Rohkem infot ikka aadressilt www.kotus.ee ja Kotuse Facebook´i lehelt.
  • Kotuse koostööpiirkond ühendab endas Taheva, Mõniste ja Karula piirkonna inimesi, ettevõtteid ja mittetulundusühendusi.